Yukarı Çık

Anne Sağlığı

      Eklenme Tarihi :14.07.2013 12:37:01 Okunma Sayısı :4404          
 
Lohusalıkta, yaşadığımız depresyon da olabilir, bazı anlık öfkeler, ağlamalar, darlanmalar gibi olumsuz hissiyatlar da… Bazen zayıf hissedebiliriz kendimizi, bazen en basit sorun bile karmakarışık gelebilir bize, kendi başımıza çözemeyebiliriz. Hem bebek bakımında, hem günlük işlerde hem de keyifli anlar geçirmek için eşimizin ya da ailemizin yardımları gerekebilir. Yine bu yoğun tempoda da olsa, eş dost ziyaretleri yaparak ya da çıkıp dolaşıp hava alarak çok da kendi dünyamıza gömülmemiş oluruz.

Bu dönemde fark etmeden, önce süt şişmesi, süt sıtması akabinde de mastit oldum. Fark edemedim çünkü Mete çılgın gibi emiyordu, 20 dakikada bir emiyordu desem abartmış da olmam. Hatta ilk çocuk doktorumuz kızmıştı bile bana, çok emzirdiğin için gaz oluyor diye. Herneyse, durum böyle olunca göğsümde süt kalıp da birikip de bakteriler için uygun bir ortam oluşabileceğini hiç düşünmemiştim. Böyle bir şey duymamıştım bile ta ki; emzirmek bir işkence olana, göğüs ağrılarımdan kollarımı oynatamayacak hale gelene kadar… Doktora gittim, ultrason çekindim. Emzirdikten sonra sütümü sağmam gerektiğini söyledi. Antibiyotik verdi, hiçbir değişiklik olmazsa küçük bir operasyon yapılması gerektiğini de söyledi. Daha kırkımız bile çıkmadan bir ameliyat, korkunç olurdu.

 
Antibiyotik hayli azalttı ağrılarımı, süt sağmaya da başladım, ilk zamanlar çok zorlandım sağma işinde ama sonra alıştım. 3 aylık olduğumuzda ancak hayat normale döndü benim için. O vakte kadar, anneler nasıl, ay vay demeden, hiç yüzleri ekşimeden emziriyorlar diye merak ediyordum, sonunda ben de onlardan biri olduğum için çok mutluyum.   

Sonra Mete 5 aylıktı, sağ el başparmağımın ağrısından elimi kullanamaz olmuştum. Yine bana doktor yolu göründü, film çekildi. Genelde yeni annelerde görülen hatta ‘annelik hastalığı’ olarak da bilinen De Quervain diye bir hastalıkmış. Bebeği taşırkenki pozisyondan; hamilelik ve emzirme dönemindeki hormonal dalgalanmalar bağlararası sıvı değişimine neden olabiliyormuş. Bir ağrı kremi ve başparmağı oynatmayan eldivenle 3 haftaya kadar geçmezse, ona da gevşetme operasyonu yapılması gerektiğini söyledi. Tamamen iyileşmedi ama ağrım yok en azından ameliyattan kurtuldum. 

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz