Yukarı Çık

Bakımı

      Eklenme Tarihi :14.07.2013 13:17:07 Okunma Sayısı :5359          
 
Mete’nin sünneti saat 2 gibi yapıldı, 4 de evdeydik. Akşama kadar hep ağladı, doktorun 6 saatte bir verirsin dediği fitili vermek için 6 saati bekleyemedim açıkçası. Yine de ağlıyordu, emmek istemedi, uyurken derin uykuya dalamadı. Hepimiz çok üzgündük. Nihayet gece yarısı sakinleşti, bir güzel emdi uyudu. Sabah neşesi gelmişti, bezini değiştirirken, kucağımıza almak zorunda olduğumuz zamanlarda hiç mızmız yapmadı. Antibiyotikli krem ve batikon ile günde bir kez pansuman yaptık. Bezlerken, yarısını kestiğimiz enli köpük bardağın halka kısmını sürtünmeyi azaltması için kullandık.

Günden güne öyle hızlı iyileşiyordu ki, 2. günde şişliği indi ve hatta kızarıklıkları da kısım kısım beyazlamaya başladı. Rahat rahat pansumanını yapabildik. Kakasını bile yaptığında o kesik bardak sayesinde çok bulaşmamasına rağmen; uzun uzun temizlememizden de rahatsız olmuyordu. Sünnetten 3 gün sonra yıkadık, bir sorun olmadı. Her şey sadece ilk gün zordu, sonra çok hızlı iyileşti. Bir hafta sonra halkayı falan çıkardık. 

İyi ki bebekken sünnet yaptırmışız. Çok faydasını ve avantajını gördüm:

1- Büyümesine, gelişmesine olumlu etkisi oldu.
2- 15. aya kadar hiç ateşlenmedi, idrar yolu enfeksiyonu gibi kolay yakalanılan bir hastalık geçirmedi.
3-Psikolojik olarak, hiçbir zaman yaşadığı bu acıyı hatırlamayacak; okulda, sağda solda anlatılan balta hikayeleriyle korkutulamayacak, hiçbir zaman bunun stresini yaşamayacak.
3-Yürümediği için hala emzikli bebek döneminde olduğundan, yeni yeni dönmeye başlamıştı ama dönmemesini sağlayabileceğimiz bir aydaydı yine de. 
4- Emekleme dönemi olmadığından çok hareketli değildi, bezine baskı yapabilecek hiçbir hareketi yapamıyordu.
5- Yürümediği için pansumandan, bezlenmeden kaçmaya çalışmak gibi bir eylem gerçekleştiremiyordu. 

Bazı doktorlar belki psikolojik açıdan 0 ay ile 18 ayın uygun olduğunu söyleyebilirler ama bakım için kesinlikle 6. aydan küçük olmalı. Mete’yi yaşından sonra sünnet ettirdiğimizi düşünemiyorum bile. Zaten çok hareketli. Şimdi bile bezlenmek istemiyor, yatırmak da bile güçlük çekiyorum, bir de uzun uzun pansuman yaptıracak, mümkün değil. Hadi zar zor bezlenmek için yatırsam da sürekli eli pipisine gidiyor; doktor kendini keşfettiğini söylemişti. Özetle büyüdükçe onu daha az yönetebiliyorsun ve işler zorlaşıyor ya da 7 yaşından sonra her şeyi anlayabilecek yaşta yapılmalı.

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz