Yukarı Çık

Bebek Sağlığı

      Eklenme Tarihi :14.07.2013 12:47:16 Okunma Sayısı :4647          
 
*Daha hastanedeyken K vitamini ve Hepatit B aşısı yapılıyor.

*Topuk kanı alınıp, Ankaraya gönderiliyor ve her şey yolundaysa geri dönüş yapılmıyor. Biz bu testi iki kez yaptık, TSH yüksek çıkmıştı. 2. kez topuk kanı istediklerinde çok endişelenmiştim açıkçası. Sağlık ocağındaki hemşiremiz merak etmeyin, bazen hata olabiliyor bazen de düşük kilolu doğan bebeklerde 2.si tekrarlanıyor genelde ama %95 geri dönüş olmuyor, her şey normal oluyor, dedi. Gerçekten de bizim için de sonuç böyle güzel oldu.

* Alkollü solusyon ile göbeği düşüne kadar her gün pansuman yapılıyor. Burada sadece kordona solusyon sıkılıyor, cildin kuru kalmasına özen göstermek gerekiyor, enfeksiyondan maalesef bebekler hastanede yatabiliyorlar. 

*1. ayda kalça ultrasonu ve işitme testi yapılıyor.

*Her gün 1 yaşına kadar D vitamini veriliyor, sağlık ocaklarından ücretsiz veriliyor.

*6. aydan itibaren kandamlası her gün kullanılıyor, o da yine sağlık ocaklarından ücretsiz veriliyor.

*Aşı takvimine göre aylık aşıları yapılıyor.

*Aylık boy-kilo-baş çevresi izlemleri alınıyor.

Aşağıdaki bazı bebek şikayetlerini biz de yaşadık:

gaz derdi: Üç aya kadar çok ciddi gaz problemi yaşadık, kullandığım hiçbir damlanın faydasını görmedim. Yediklerime azami ölçüde dikkat ederek, masaj yaparak rahatlatmaya çalıştım. 
reflü: Sürekli kusan, midesi sürekli çalkantı halinde olan bir bebekti oğlum. Geceleri ve sabah uyandığında kuru öksürüğü olurdu sürekli. 1 ay ilaç tedavisi gördük. 18. ay itibariyle midesindeki bu hassaslığın azaldığını gözlemliyorum. Umarım en kısa zamanda hiçbir şeyi kalmaz. 
kusma: Doktorumuz fışkırtırcasına kusma şeklindeyse, derhal getirmemizi söylemişti. 3 haftalıkken 2 gün içinde 5 kez bu şekilde kustu. Kan tahlili temiz çıktı. Gazdan, reflüden aşırı beslenmekten olabileceğini söyledi. 
kabızlık: Hiç yaşamadık ama yakın arkadaşlarımın bebeklerinin bu şikayetle nasıl bunaldıklarını, kaka yapması için fitil kullanmak zorunda kaldıklarına şahit oldum.
ishal: İlk üç ay oğlum, günde 6-7 kez kaka yapmasına rağmen, doktor bunun normal olduğunu; bazı bebeklerin ise 6-7 günde 1 kez yapmalarının da normal olduğunu söylemişti. İshal, bebeğin kendi normaline göre daha sık kaka yapmasıdır, diye açıklamıştı.  Kesinlikle doktora getirilmesi gerekir diye de ekledi.
pişik-isilik; alerji: İlk15 gün içinde yanaklarında ince sivilcemsi isilikler olmuştu. Meğer en fazla 24-26 derece olması gereken oda sıcaklığı biz de hayli yüksekti. Doğrusunu öğrenip, her gün banyo yaptırarak geçirdik. Alerji vücutta yine kırmızı noktacıklar oluştursa da, kaynağını bulmak gerekiyor, aksi halde bağışıklık sistemini zayıflatıyor. 
burun tıkanıklığı: Emerken çok huysuzlandığı zamanlarda şüphelenip, bir-iki damla serum fizyolojik ile burnunu açıyordum. Hafif soğuk algınlıklarında bir de borulu aspiratörle kalıntıları çıkarıp, açıldığından emin oluyordum.

Biz ciddi hastalıklarla ( ateşli ve halsiz bırakan), 15. ayda tanıştık. Kusma, sıfır iştah, 38.5 ateş, burun akıntısı, ardından öksürük… Tahlilleri yapıldı, Bronşiolit teşhisi kondu. Kustuğu için antibiyotikleri içiremedik. Ardından 4 antibiyotikli iğneyle ancak gözünü açabildi.

3 ay sonra yine ateş-kusma –ishal üçlüsüne yakalandık. Bu sefer annemlerdeydik, organik hayata alışık olmadığımızdan diye düşünüyorum, çünkü bahçede yerdeki meyveleri öylece yiyordu. Kaka, kan ve idrar tahlilleri yapıldı. Mikrobik ishal olmuş. Kustuğu için yine ilaçlarını içemedi. 2 serumla ayağa kalktı ancak 12 gün sürdü tamamen iyileşmesi.

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz