Yukarı Çık

CUMA OLMUŞ BİLE

      Eklenme Tarihi :17.6.2016 12:17:05 Okunma Sayısı :1863          
 
Cuma olmuş bile... Bir bakmışım Pazartesi, bir bakmışım Cuma... Hep bir kovalamaca...
Zaman uçuyor, e hayat da geçiyor...
TRT'deki #ömürdediğin programın hâlâ tesirindeyim. 
Gözleri yaşlar içinde "Haticem dünyadan göçeli, bugün 1918 gün oldu. Nasıl saymam ki?" diyen Mustafa dede... Senin kadar #Zamanın, #Sevdiklerimizin kıymetini biliyor muyuz acaba? 
Şu an, içinde yaşarken, sahip olduklarının gerçekten farkında olabilir mi insan? 
Her gün görmeye alıştığımız annemizin, babamızın, eşimizin, dostumuzun varlığı, yoksa #sıradan mı? O kadar "sıradan" olduğu için mi şaşırırız, bir anda yitip gitmesine, kimselere haber vermeden çekip gidişine?? Bazen fotoğraflar, saatten daha çok ölçüyor geçen zamanı! 
Soldaki resimde babaannem 42-43 yaşlarında. Ben bildim bileli hep babaannem olduğu için, onun hep yaşlı hallerini bildiğim için; sanki hic çocuk- genç olmamış gibi gelir, benim yaşımdaki hallerini, tavırlarını hiç bir zaman tahayyül edemem. Sanki, yaşlılar, dünyaya böyle gelmişler gibi gelse de bana; tek tek, adım adım bizler de onların yolundan geçiyor olduğumuzu bir gün anlayabilir miyiz acaba? 
Bence, hayır! Hatırlıyorum da ortaokuldaydım. Annemler, aniden ölen biri hakkında konuşuyorlardı: 54 yaşındaydı, pek de gençti... Benim o anda aklımdan ilk geçen "54 yaşında genç mi olur?" Bizimkilerin böyle düşünmelerine şaşırmıştım doğrusu.
Tabi o zamanlar... Şu an olduğum yaşa, orta yaş dediğim zamanlar... Sağdaki resimde ise babaannem 80li yaşlarda. O köşedeki erikten daha yeşil olan gözleri, yüzünün sağındaki felçten dolayı pek görünmüyor. Bugüne kadar nelere gülmüş, nelere ağlamış, kalbi kaç kere yaralanmış, onlar da görünmüyor. Bir tek, insanın zamanı tutamadığı ayan beyan ortada...
Uzun, güzel ömürlerin olsun babaanne, sen çok yaşa!
   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz