Yukarı Çık

Emzirmek En Güzeli

      Eklenme Tarihi :12.07.2013 18:41:18 Okunma Sayısı :4953          
 
Öncelikle anne sütünün ve emzirmenin faydaları için aşağıda görebileceğiniz gibi uzmanların görüşlerini belirtmek istedim. Ardında da bunca faydanın devamlılığı için de kendi gayretlerimden bahsedeceğim. 

neden anne sütü:
Anne sütü, bebek için en doğal, en taze ve ideal besindir. Pratiktir ve hazmı kolaydır. Anne sütü, sadece bebeğin karnını doyurmakla da kalmaz, diğer besinlerden farklı olarak bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirerek doğal antibiyotik özelliği de bebeği hastalıklardan korur.
Bebeklerin fiziksel ve nörolojik gelişimini sağlar, IQ seviyesini yükseltir.

anneden emmiyorsa:
Sütü elle veya pompayla sağmak gerekir.
Süt sağılıp bebeğe verilecekse ya da doktor kontrolünde ek gıdaya geçilecekse kaşık veya fincan kullanılmalıdır.

sağılmış süt:
Oda sıcaklığında 4-6 saat, buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda 3 ay özelliğini kaybetmeden saklanabilir. Dolaptan çıkarılan süt, oda ısısında bırakılarak eritilmelidir. Eritilen süt tekrar dondurulmamalıdır. Direkt ateş üstünde ısıtılmamalıdır. Benmari usulü ile ısıtılmalıdır.

emzirmenin faydaları
Emzirme esnasında bebek ile anne arasında çok özel sevgi bağının kurulur. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. 
Anneyi göğüs ve rahim kanserinden korur.
Gebelikte alınan kiloların verilmesine ve rahmin eski haline dönmesine yardımcı olur.
Doğum sonrası olan kanamaları azaltır.
Emzirirken mutluluk hormonu salgılandığından, anne kendini daha iyi hisseder; bu, bebeğe de geçer. 

Bir yaşına gelene kadar denediğim emzirme yöntemlerinden bahsedeceğim; çünkü bir yaşından sonrasını ilk kez teyzemden duyduğum bir tespiti, kendim yaşayarak doğrulamış oldum, bana: ‘Bir çocuk bir yaşına kadar emmeyi bırakmadıysa bir yaşından sonra da müptelası olur, olur olmadık yerde yakalarına yapışır.’ demişti. Ben ki her ay emmeyi bırakacağı korkusu taşıyarak emzirdim, öylesine mızmızdı bu konuda, gerçekten de yaşını geçtikten sonra daha bir düşkün oldu emmeye. Ben de şimdi o mızmız hallerinde deneyip de faydasını gördüğüm birkaç yöntemi sıralayacağım,

* İlk zamanlar fotoğraflarda da görmeye alışık olduğumuz, o mükemmel tabloya; anne kucağındaki bebeğin güzel güzel emmesine biz de uyuyorduk. 2.5 aylıktı ilk emmeyi reddetmeye başladığında.

* Ben de pozisyon değiştirdim, oturarak değil; ayakta emzirdim. Bir zaman idare etti, yine reddetmeye başladı. 

*Ayakta yürür veya koşar vaziyette emzirmeyi denedim. Bu da bir zaman sonra işe yaramaz oldu, yine huysuzlanmaya başladı. 

*Ben de kucağıma almadan boylu boyunca yatağa yatırıp öyle emzirdim; bazen yanına yatıp, bazen de L şeklini oluşturur gibi üzerine eğilerek emzirdim. Bu da bir süre idare etti. 

*Öyle bir an geldi ki; uyanıkken kesinlikle emmedi, uykuya daldığı anda ve de uykudan uyanmadan emdi. Ben zaten geceleri sıkça uyandığımdan, daha o ağlamadan yanına sokulup emzirdim. 

*Derken emme aralığı uzadı, ben de 8 aylık falan olduğunda onu rahat bıraktım, zaten ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeyi başarmıştım ‘istiyorsa emer, emmiyorsa mama yer’ dedim kendimce. Bu da işe yaradı, zorlanmayınca daha sakin emiş vakti geçirdik.

* Yine boş durmadım, ilgisini çeksin diye kolye taktım, kolyeyle oyalanırken emdi, bazen sadece kolyeyle oynamaya başladı, o zaman hiçbir şey takmadım.

* Belki rahatsız olur diye parfüm, deodorant, roll-on, duş jeli gibi kokulu hiçbir şey kullanmadım. 

Biraz benim zorlamamla da olsa, her ay ‘bu çocuk bu ay kesin emmeyi bırakacak’ da dedirtse, bırakmadı. Şuan 20 aylık, günde 3 kez de olsa hala emiyor. Şimdi ise ona bıraktım olayı. Keyfi bilir artık, bırakırsa da üzülmem artık.

   
 
       
Yorumlar
   
21.07.2013 17:31:19
E maşallah daha ne yapsın annesi . Mete adam olmuş hala emsemi diye bakıyorsun:)))
 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz