Yukarı Çık

Ev Kazaları

      Eklenme Tarihi :12.08.2013 14:03:59 Okunma Sayısı :5867          
 

Bazen ev öyle tehlikeli sahnelere perde açabiliyor ki; ‘görünmez kaza işte’ diyebiliyoruz. Yataktan düşmeyen bebek var mıdır? Mete de 4.5 aylıktı ilk düştüğünde, dönmeyi yeni öğrenmişti. Bir de düşerken nasıl olduysa komidinin kenarına çarpmış burnunu. Çığlığını duyar duymaz yanına koşup da yerden kaldırdığımda, burnundan hafif kan gelmeye başladı. Aklım çıkmıştı o an. Doktorda aldık soluğu. Neyseki bir şey olmamıştı, darbenin etkisiyle 4-5 damla kan gelmişti. Tedbir için geç uyutmuştum sadece.

Mümkün mertebe evi güvenilir yapmaya çalışmıştık. Emeklemeye başlayınca, orta sehpayı attık, sivri uçlar; köşeler kısa bir süre için kapatıldı. Kısa bir süre diyorum; çünkü çocuğun öyle yerlerde kendini korumayı da öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Her zaman güvenliği sağlanmış evimizde olmuyoruz, bu sefer başka yerlerde sürekli çarpıyor, kendini kollayamıyor.  

İlaçların, deterjanların olduğu dolap kapaklarını kapattık, çekmeceler serbestti. Ama yine de herşeyi değiştiremiyorsun. Bir dönem aynalı dolaplara, vitrinin cam kapağına vurmayı ya da bir şeyler atmayı çok seviyordu. Kazasız atlattık neyse ki o dönemi de…

Emekleyen bir bebeğiniz varsa, evde olabilecek en kötü kazalardan biri de, elinizden bir anda kayıp giden cam eşyaların tuz buz olması. Defalarca süpürmekten başka bir şey de gelmiyor elden.

Yürümeye, atlamaya başladığı zamanlar da açık camlardan, balkon kapılarından, açılan bazalardan, ben bile uzak durdum. Acil uzmanı bir doktor arkadaşım, öyle kötü tecrübeler edinmiş ki bunlarla ilgili, birkaç şeyi anlattıktan sonra özellikle bazaların, camların yanına yaklaşamaz oldum.

Masa üstünde bıçak, makas başka kesici, delici alet bırakmamaya, onun ulaşabileceği yerlerde tehlike yaratabilecek şeyleri hep yerine koymaya gayret ediyorum. Ama bazen hiç akla gelmeyecek şeyler bile kazaya sebebiyet verebiliyor. Mesela daha dün akşam ablamın oğlu Melih (3 yaşında), halı üstündeki dergiye basıp da kayınca bacağı kırıldı. Ne koşuyordu, ne kaçıyordu. Durup dururken görünmez kaza işte...

   
 
       
Yorumlar
   
ayşegül sarıoğlu 21.08.2013 16:25:03
biz de 4 aylıkken pusetten düşürdük defneyi eminönün ortasında kızımı yerde görünce ağlama krizleri geçirmiştim. ilk düşüşüydü:)insanlar defneyi bırakıp benim basıma gelişti. şimdi kafa bacak mor geziyor,alıştık.
elif canyurt 21.08.2013 17:37:45
kıyamam ben ona. nasıl acıyor insanın içi tarifi yok... bazen de kendine kızıyorsun, nasıl buna sebebiyet verdim diye... hatta bazen yanlışlıkla bile canını yakmışlığım vardır, emzircem diye kolunu ezmişliğim, saçını acıttığım oldu malesef:(
 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz