Yukarı Çık

Kusurlu Parklara Anne Standartı

      Eklenme Tarihi :14.07.2013 13:48:01 Okunma Sayısı :4720          
 
Koşsun, oynasın, sallansın, kaysın da; bazen elini bile bırakamıyorum ki parkta. Hem henüz küçük olduğundan ve parkların genelde büyük çocuklara göre yapıldığından; hem de güvenliğe dair parkların büyük sıkıntıları olduğundan, çok rahat ettiğim yerler olmuyor açıkçası. Halbuki parklar, her yaşta çocuğun güvenle oynayabileceği bir yer olmalı. Uzaktan parkı görüp de gitmeye can atan bir çocuğa, “Gidemezsin, burası büyük çocukların parkı, sen sadece 2 yaşındasın.” dememek için belediyelerin, yetkililerin biraz daha duyarlı, bilinçli olmaları gerekiyor.

1-Mesela parklar 1-3 yaş arası çocukların ve 3 yaş üzeri çocukların beraber oynayacağı bir yer olarak tasarlanmalı ve yapılmalı.

2- İlk gruptaki küçük çocuklar için yapılacak salıncağa kendileri oturabilsin demiyorum ama kaydırağa ebeveyn yardımı olmadan kendileri çıkabilmeli, o kolaylıkta tasarımı yapılmalı. İş çok basit: Kaydırağın merdivenleri sadece yürüyerek çıkmaya değil; emekleyerek çıkmaya da imkan sağlamalı. Bu da basamakların biraz daha genişletilmesiyle çok kolay sağlanır.

3- Kışın çocukların eve hapsolmasının bir sebebi de, parkların yağmurda ve karda ıslanmalarından dolayı kullanılmaz hale gelmesi. Yine çözümü çok basit,  genişçe bir kamelya içinde park kurularak kapalı park opsiyonları oluşturmak. Arabalardan daha çok ihtiyacı var çocukların, kapalı parklara!

4- Yazı ise ayrı bir sıkıntı, güneşte ısınan salıncağa, kaydırağa şortuyla oturan çocukların açıkta kalan yerlerinin ısınmış plastikten yanması. Çözüm yine sadece üstü kapatılan veya kapatılabilen park opsiyonu.

5- Parkta özellikle kaydırakların yapıldığı plastiklerin elektriklenmemesi için anti-elektrostatik malzeme kullanma şartı.

6-Çocuğunuz, salıncakta hızla sallanan çocuklara yöneldiğinde “Eyvah çarpacak” diyerek yerinizden fırladığınız oldu mu? Çözümü yine basit,  salıncakları kapısı olan çitle çevrelemek.

7- En önemli madde, belediye veya yetkililerce parkların aylık bakımları yapılmalı, raporlanmalı ve sorumluları olmalı ki, bir kaydıraktan diğer kaydırağa geçilen tahta köprünün bir tahtası gevşediğinden; kırıldığından dolayı kimsenin evladı düşmesin, yaralanmasın.

Çocuğunuzun böyle bir parkta oynamasını istemez misiniz? Bir işin düzgün yapılması için, illa AB standartlarına ihtiyacımız yok ama annelere illaki... 

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz