Yukarı Çık

Meteyle Hayat 6-12 ay

      Eklenme Tarihi :12.08.2013 14:38:10 Okunma Sayısı :4755          
 

6-9 ay:

İlk anneler günüm, ilk dişimiz, ilk ek gıdalara başlamamız, ilk baba deyişi, ilk bayramımız, ilk 3 kişilik evlilik yıldönümümüz, ilk bebek küveti olmadan yıkanışı, gaz sıkıntısının tamamen geçmesi, ilk emeklememiz, ilk denize girmemiz,  hepsi ve aklıma gelmeyen birçok şey bu üç aylık dönemde gerçekleşti.

Mete 3. ayından 9. ayına kadar kucakta olmayı seviyordu, zaten gazlı ve emen bir bebeğin kucağı sevmemesi çok güç.  O zamanlarda bazılarının ‘keşke kucağa alıştırmasaydın’ gibi bilgelik dolu cümleleri, Mete’nin emeklemeye başlamasıyla nasıl da boş, gereksiz lafa dönüşmüştü. Asla kucak istemiyordu, onu almaya çalışınca hemen kızıyordu. Bunun gibi başka daha birçok gereksiz nasihatler: “Aa sesten hemen uyandı, keşke gürültüde uyutsaydın, TV açsaydın!..” Sanki ben bayılıyorum o, en ufak bir sesle uyanınca, bu arada TV sesiyle bebekler uyanmıyor; kapı çarpınca, mutfaktaki tencere tava sesinden uyanıyorlar. Evde bir ben ve bir bebek varken, uyuyunca sırf alışsın diye gürültü yapacaktım acaba, bir de alışacağının garantisi var mı ki? Belki de o yaptığım gürültülerle uyutamadığımdan, uyusun diye sessiz ortam yapmaya çalışmışımdır, nerden biliyorlar ki denenmediğini? Ama sorsan her şeyi bilirler. Neyse, dedim ben de zatenJ

Aylık İzlem

Boy (cm.)

Kilo (gr.)

Değişim

7. Ay

67

8480

480 gr ; 2 cm

8. Ay

68

8800

320 gr ; 1 cm

9. Ay

70

9300

500 gr ; 2 cm

 

 

 

 

  

9-12 ay:

Bu dönemde en büyük gayreti tay tay durmaktan öte yürüme çalışmalarıydı. Tek ayak üstünde emeklemek artık ona yetmiyordu. Yoğun çaba sonrası doğum gününden 11 gün önce tam manasıyla yürümeyi başardı, Altınoluk meydanındaki güvercinleri bile kovalayabiliyordu. Sadece önemli önemsiz öyle çok düştü ki, biz de alıştık düşmelerine, o da alıştı. Biz ‘vah vah’ yapmadık; o da kalkmak için bizi hiç beklemedi, çok kötü düşmediyse hiç ağlamıyordu bile. Yürüyordu ya, özgürlüğünü ilan etmişti artık.

Doktorumuz bu ayki kontrolünde pürelerden; makarna, pilav gibi hafif pütürüklü yemeklere geçmemizi tavsiye etti. Ancak biz çok kolay geçemedik. Yine bazı bilgegillerin çok faydalı nasihatlerine maruz kaldım: “Şunu verseydin, böyle verseydin, ben kendi çocuğumu çok önceden alıştırdım…” gibi. Hiç bir şeyde zorlama taraftarı değilim, hem onun hem benim hazır olmamız gerekiyor bazı değişiklikler için; maalesef tek taraflı olmuyor ayrıca her çocuk herkes farklı ki… Duydum ama dinlemedim onları.

Aylık İzlem

Boy (cm.)

Kilo (gr.)

Değişim (üç aylık)

12. Ay

73

10800

1500 gr ; 3 cm

 

 

 

 

 

Bu dönemde en eğlendiğimiz gün doğum günümüzdü, her şey çok güzeldi. Bebek Törenleri kısmında bulabilirsiniz.

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz