Yukarı Çık

MÜHENDİSİM MUTSUZUM

      Eklenme Tarihi :11.06.2014 13:07:54 Okunma Sayısı :4428          
 

 

MÜHENDİSİM MUTSUZUM

Önce Önemli Notlar:

·        Birçoğunu malesef bizzat yaşamış olsam da, yaşamadıklarımın da yaşandığına şahidim.


·         Hatta bunların da sadece mühendislerin değil, yine maalesef; işçisiyle, memuruyla özel sektörde çalışan büyük bir kesimin yaşadığı şeyler olduğu su götürmez bir gerçek.

·        Elbette istisnalar da var, hatta 9 yılın üzerine ben de hem yabancı firma için hem de home office çalıştığım için mutlu çalışan istisnalar arasındayım, ama maalesef istisnalar kaideyi bozmuyor.

·        Dilerim, bizim firmalarımız da yabancı firmalar gibi çalışanının hakkını, hukukunu, motivasyonunu sağlamayı ilke edinir.  


1- Büyük bir idealistlikle başlayıp, gerçekte yaşanan acımasız rekabet ve aşırı emek sömürüsüyle “nefes alsın yeter” kıvamına kadar küçülmek.

2- Sağınızda solunuzda ya da tepenizde hep birilerinin bir adamının ya da akrabasının olması; okullu değil de alaylı olması da cabası.

3- Senin yaptığın bir işle, birilerinin; üstlere hava atması ya da bir hata zincirinin en büyük parçası olarak lanse edilmek.

4- Çay molalarına yöneticilerin köstebeklerinin sızması; sağ kulakla dinleyip; yarım ağız gülümseyip; tüm nefesini gizli kapılar ardında sarf etmesi.

5- Bir anda iş arkadaşınızın ya da üstünüzün, önce anlam veremediğiniz aşırı sevimliliğinin ardından hiç de razı olmayacağınız bir şeye ikna edilmek; zorunda kalmak ya da dağ gibi bir işin üzerinize yıkılması.

6- Sizden yetkinliği daha az birinin maaşının bir şekilde daha fazla olmasına hazmettirilmiş olmak.

7- Aynı pozisyonda olduğun iş arkadaşın hep ama hep çok işi olduğunu, hep çok YOĞUN olduğunu, çok iş yaptığını, bir tek onun bu kadar çok çalıştığını haykırır, her fırsatta böğürür. Bu kadar bağrış maalesef işe yarar; hep onun çok çalıştığı sanılır. REKLAMLAARR…

8- Yeni başlayınca, altında çalışanların işi öğrenmeye çalıştığın süreçte, ezme çalışmalarıyla tatmin oluşları; çalışma döneminde başka hiçbir zaman bu fırsat onların eline geçemeyecek çünkü.

9- Firmada genelde çeşitli Yokluk sebepleriyle, içerden birinin ama ‘eksik’ birinin terfi aldıktan sonra herkese kartvizit dağıtmasına ve her telefonu ünvanıyla açmasına tanık olmak. Paçalarından dökülüyor title’ın da denmiyor ki.

10- Altlarınla iyi olmaya çalışırsın, onu asla ilgilendirmeyecek bir konuda sana karışma hakkını bulur kendinde, araya mesafe koymaya çalışırsan kendini beğenmiş düdük olursun.

11- İstisnasız her sabah, iş yerinde rambo dinçliğinde olmak zorunda olmak.

12- 90% zorunlu hizmet yerinin İstanbul olması, sıkıysa iş bul doğduğun memlekette.

13- Oldu da İzmir’ de işe başlayacaksan, hani kendini şanslı sanıyorsan; bu durum “dışı seni içi beni yakar” cinstendir. İş görüşmelerinin girizgâhı aynen böyledir: “Herkes İzmir’de yaşamak istiyor, çünkü İzmir çok güzel ve hayat daha ucuz (neresi ucuzsa, bu enflasyon rakamlarıyla!); dolayısıyla maaşlar da İstanbul’a göre tabi daha ucuz. Bunu bil, ona göre iste; yani razı ol!

14- İstanbul zorunlu hizmet yeri olmuşken, e bizi de leylekler getirmediğine göre; nadiren de olsa, memleketten aile fertleri ziyarete geldiyse, bu durum saklanır ki izin istersen reddedilen izinler kategorisine düşmesin. Bu izinlerin fiyaskosu yer bildirimi ve etiketlenmekten geçer, aman!

15- Bir de izin için, “illa şubeye gelmeniz gerekiyor” diye sizi sıkıştıran bankacı kızdan asla bahsedilmez, tek geçerli izin sebebi; öldüm bittim şeklinde hasta olmaktır.

16- Filmlerde izlerdik, kimi müdür yapsam diye düşünen patron, iyi bir ailesi olan kişiye mertebe verirdi; o, müdür vs. olmak isteyen kişinin de o akşam düzmece bir aile oluşturma çabalarını keyifle izlerdik. Evet bunlar da sadece filmlerde oluyormuş, mümkünse bekar ol ve bekar kal. Evlencen, bir düğüne hazırlık izni, yok düğün izni, yok çocuk olacak yok oldu izni, çocuğum hasta izinleri… Bekarken ne iyiydi oraya buraya gönderiyorduk, şimdi cak diyor cuk diyor… Sevgili İnsan Kaynakları, Sevim Hanım bu pozisyona ve şuna ve diğerine sonra kalanına hep Bekar Aday bak olur mu? Bir de Erkek olsun lütfen, doğumdu izindi zor oluyor hesaplamak, bir daha yerine yeni biri bakmak… 

17- Sürekli zarar yapan bir şirkette çalıştığınızın söylenmesi; mesaiye alış; zam-mam isteme psikolojisi yaratma. “Buradan çıkanların sonu hep hazin oldu” korkutmacası…

18- “Kimse vazgeçilmez değildir” hatırlatmaları, kalakalmak ya da 1 dakikalık saygı duruşu; apışmak da denebilir.

19- Hala mı çıkmak istiyorsun, sen zaten ne işe yararsın ki, yönetici vasfın bile yok ki, çık da gör… Anlaştığın yeni yere bir telefon yeter bazen; onlar da sana pozisyonu dondurduklarını söyler.

20- 20 dakikalık yolu 45 dakika yapsın nolcak, dua et ki servisin var. Bari servise kadar minibüse binmek zorunda olmasaydım.

21- Sigortan 3 ay sonra başlayacak çünkü 3 ay deneme süren var, bir de sigortan maaşın üstünden yatmaz zaten tüm firmalar böyle yapıyor; tabi canım asgari ücret de değil yani, mühendissin sonuçta... Sağol.

22- İşe alım sürecindeki balon vaadlerin vakti geldikçe yapılmaması: “maaş iyileştirme hangi perşembeydi işte o zaman biz yapıyoruz zaten.” Kurumsal bir firmayız derken bekliyorum bir gün çarpılacaklar.

23- Bir de biz resmi bayramlarda hep çalışma bakanlığından izin alırız, yani çalışırız.

24- Cumartesi yarım gün ama servisler 4’te kalkıyor. Teşekkürler.

25- Şirkete misafir gelecek, yaşasın menüde etli yemekler var, her zamanki halimiz imajı.

26- İş tatminin: Ben nasıl bir şeyim yaa, eşek yüküyle işlerin altında kalkabiliyorum, aferim bana, ne kadar çok işi aynı anda yapabiliyorum ya Rabbi! Ben de olmasam bu şirket batar haa! Tabiki hepsi iç ses! Takdir mi bekliyorsun!

27- Şikayetlerin arttıkça etraftan, KPSS girdabına gir,boğul baskısı; boğulmadıysan bir şekilde yırtmışsındır, sene kayıpları, üniversitede ter akıttığın onca alan ders sınavları helal olsun.

28- Maaş tatmini: İyi bari maaşım yatmış, yetmez ama evet. Bir de kimse bana maaşımı sormasın, söylesem utanırım; söylemesem yalan söylerim, Allah’ım sen beni zor durumda bırakma. Amin!

29- Çalışan motivasyonu toplu bir piknikte zirveye çıkarılır, bir sene yeter. Allah’ın çayırına şirketle gittiğin için mutlu/mesut/ bahtiyar pazartesi işe gidersin.

30- Hepimize kolay gelsin…

31- Ülkeme de özellikle İş Kolları’nda Adalet, Hak ve Hukuk gelsin… Özel sektör şartları iyileştirilsin. Hiç de çok şey istemiyorum, hak istiyorum.

 

 

 

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz