Yukarı Çık

SU KÜÇÜĞÜN SÖZ BÜYÜĞÜN...YALANMIŞ!

      Eklenme Tarihi :07.02.2014 19:33:18 Okunma Sayısı :5430          
 

Su Küçüğün Söz Büyüğün…Yalanmış!

Bu sabah da her sabah ki gibi acele acele Meteyi okul için hazırladım, ben kapıyı kilitlerken, baktım zar zor yetiştiği boyuyla asansörün çağrı düğmesine basıyor. Zaten kötü senaryo türetme de üstüme yoktur, aman bensiz asansöre binmesin, sıkışmasın, kötü bir şey olmasın diye hemen bittim dibinde.Kapı açıldı, içinde orta yaşın üstü bir amca vardı. Biz büyükler günaydın deyip sustuk. Sonra Mete başladı: “baksana, bak, baksana” diyor; montunun fermuarını açıp içindeki düz, sıradan kırmızı kazağını karnını öne ite ite gösteriyor;hala daha susmadan “bak, benim; eee dırtt yapıyor.” diye anlatıyordu, aslında o göstermeye çalıştığı kırmızı kazağın bildiğim kadarıyla Mete için hiçbir esprisi yoktu; yeni değildi, üzerinde herhangi bir çizgi film karakteri vs.yoktu, illa giyecem diye tutturduğu; gönül bağı olan bir kazağı da değildi. Sadece o anda o adamla nasıl konuşabileceğini düşünüp, kendince böyle bir yol bulmuştu. Bu sefer “Aaa öyle mi?” diyor amca “ne güzelmiş, kim aldı onu sana?” Sonra adamcağız bana dönüp “maşallah çok tatlı, kaç yaşında.” “2 yaşında” “Allah analı babalı büyütsün.” “Amin, teşekkürler; 14. Katta mı oturuyorsunuz?”  “Evet, 1 yıldır buradayız.” “Biz taşınalı da 6 ay oldu” diyorum. Bu arada Mete hala eliyle koluyla işaretler yapıp garip sesler çıkarmaya devam ediyor, aslında hayali blendırda havuç suyu sıkıyor,eliyle döndürüp “ciyurrr” sesleri eşliğinde, hazırladığı havuç suyunu bardağa dolduruyor, avucunu da içelim diye uzatıyor ama adamcağız için hiçbir şey ifade etmediğine eminim bu garip hareketlerin. Adam anlatmaya devam ediyor “Her şey hızla değişiyor, eskiden bilmediğin komşun olmazdı.” diyor. “Haklısınız” derken kapılar açılıyor. Kapının önünde konuşmaya devam ediyoruz: “Haberiniz var mı,facebooktaki site grubu bu cumartesi 1 de yeşil alanda yüksek aidatları protesto etmek için toplanacak.” “Öyle mi, tabi geliriz, bir sürü para alıyorlar, bir şey yapmıyorlar, evet evet biz de geliriz, hem ailece de tanışmış oluruz.” “Evet, iyi olur, cumartesi görüşmek üzere.” diyerek ayrılıyoruz.”

Düşünüyorum da o asansöre Metesiz binseydim, en fazla o adamla selamlaşırdık, moderniz ya, selamlaşmadan olmaz, daa sonra kimse konuşmazdı, konuşmaya başlayan olmak istemezdi, var olduğunu bildiğin halde yokmuş gibi davranmaya çalışırdık. Sebebi ne ki; çekinmek değil, ayıp değil, ilgilenmemek hiç değil; meğer merak ediyormuşuz, hangi kat komşumuz olduğumuzu,ne zamandır burada oturduğumuzu, belki daha inecek kat olsaydı bir gün kahve içmeye bekleriz diye davet edecektik birbirimizi.

 Çocukken bu kadar doğal ve kolay konuşabilirken, ne oluyor da büyüyünce değişiyor, zorlaşıyor? 2yaşında bir veled konuşmaya başlamak için ne yapacağını düşündü, bildiği sınırlı kelime dağarcıyla zorlanmadan konuşmaya başladı. Ama zaman geçtikçe ben ne yapacağım: “Tanımadığın insanlarla konuşma emi yavrum.” diye öğütleyeceğim,“Aman!, Sakın!” diyeceğim, “Şşşş, sus…” diyeceğim. Üniversite, iş hayatı…Sertfika peşinde koşulan zamanlarda da para verip “Etkili İletişim”seminerlerine göndereceğim. Halbuki ne iyi başlamıştı!     


   
 
       
Yorumlar
   
Zafer Gönden 07.02.2014 22:02:27
Merhaba, yazılarınızı zevkle okuyorum. Bugünkü yazınızı da ilgiyle okudum. Benim en çok yadırgadığım olaya değinmişsiniz. Selam bile vermek insanlara zor geliyor.Günaydın, iyi günler dediğimde arkasını dönen insanlar var.Hele bir bayanın ( adımdan dolayı açıklamak gereği duyuyorum, ben bayannım) bir erkeğe selsm vermesini garipseyen insanlar var.Allahın selamını bile birbirimize vermek zor geliyor, ne yazık.sizin gibi düşünen ikomşuların olması ne güzel. Sevgiyle kalın.
Elif Canyurt 08.02.2014 01:03:07
Merhaba Zafer Hanım, sevgili komşum:)Ben de sizin gibi düşünüyorum, bazen selam vermeye çekiniyorum, yanlış mı anlaşılırım diye korkuyorum, dediğiniz gibi slında sadece konu allahın selamı, hayat zaten zor, bir de inadına zorlaştırıyoruz en masum konuyu bile...Sevgiler...
Yasin Kurt 08.02.2014 02:51:13
Selamün Aleyküm Mete Reis ve İşim çocuğum ailesi :) Bana da havuş suyu verir misin Afacan? Ablacım yazıların harika. Ben de yeni açacağımız sitede böyle güzel yazılar yazarım İNŞaALLAH.
 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz