Yukarı Çık

Sünnet Düğünü mü

      Eklenme Tarihi :14.07.2013 13:29:59 Okunma Sayısı :5284          
 
Önceden çocuğun kendini bildiği zamanlarda yapılan sünnet ile, çocuk eğlensin, moral olsun diye çıktı sanırım sünnet düğünleri fikri, sonra da herkes bütçesine göre anlı şanlı düğün yapmaya çalıştı. Açıkçası ben çok gereksiz buluyorum bu zamanda sünnet düğününü, hatta ata erkil toplumumuzun temellerinin de bu düğünlerde atıldığını düşünüyorum. Çocuk bile şaşırıyordur, ne oldu da bu insanlara, birden beni allayıp pulladılar diye. Belki çocuğun arkadaşlarıyla beraber eğlenmesi sağlanabilir, buna karşı değilim ama sadece gelini eksik gerçek bir düğün çok abartı bence. 

Bir parkta belki evde tıpkı doğumgünü gibi, özel parlak kıyafetler giydirmeden, diğer arkadaşları gibi sadece maksat onları eğlendirmek olabilir. Anneanne, babaanne veya mahalle baskısı yaşamazsam ben böyle kutlamayı düşünüyorum ve hediyelere de gerek yok, illa olacaksa çeyrek altınlar yerine yine doğumgünündeki gibi çocuğun kullanabileceği basit hediyeler olmalı. 

İlla gelenektir sünnet, düğünsüz olmaz diyenlere; öyleyse kızlarına da o yaşlarda aynı şekilde sebepsiz bir düğün yapmaları gerektiğini düşünüyorum . Kardeşin kardeşe cinsiyetten gelen üstünlüğü yoktur, olmamalıdır. 

İnanıyor ve umuyorum ki bebek sünnetleri yaygınlaştıkça bu düğün meselesi de çağa ayak uydurmak zorunda kalacak, çocuklarımız cinsiyet üstünlüğünden önce iyi bir insan olma erdemini öğrenecekler.

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz