Yukarı Çık

Uykuya Dalamayan Bir Bebek

      Eklenme Tarihi :12.07.2013 18:50:55 Okunma Sayısı :6008          
 
İlk doğduğunda nerdeyse tüm gününü uyuyarak geçiren bir bebek 3. ayından bu yana uykuya epey direniş sergiler oldu. Bildiğim, duyduğum, okuduğum,  bana söylenen her şeyi denedim ama uykuya direnme huyunu hiçbir yöntem değiştirmedi. Aslında benim şikayetim hiçbir zaman az uyuması olmadı, hatta uyutmayı başarmışsam gayet güzel uyur. Sorun;  uykusu geldiği için, onu uyutmaya götürüp de, uykuya dalana kadar geçen sürenin uzunluğu; genelde 1.5 saat ve bu zaman diliminde onu uyku moduna sokma çalışmalarından dolayı tüm enerjimi tüketmesi.

Karnı doyurulmuş, tüm ihtiyaçları giderilmiş, uykusu geldiği için ağlayan 3-4-5 aylık bir bebeği ne susturur ki? Belki biraz ürküttüğünden, belki kendi sesini bastırdığından bilemiyorum; ‘gürültülü bir ses’in bazen işe yaradığı zamanlar oldu. Bizde aspiratör, süpürge ve fön makinası yerine yüksek sesle Ajda Pekkan’dan Yakar Geçerim dinletmek etkili olmuştu. En azından bir müddet ağlamasını susturup uyumasını kolaylaştırdı hatta bu sayede birkaç zaman ayağımda sallayabilmeyi de başardım. Ayakta sallanmayı hiç istemiyordu, hemen karnını havaya kaldırıp indirmeye başlıyordu, bir yandan da ayaklarını sopa uzatıp, resmen direniyordu. Gürültülü müziği açınca, o onu birşekilde oyalıyordu ve uykuya dalabiliyordu.

6. ay itibariyle, bu yöntem hiçbir işe yaramaz oldu. Artık level atlayıp çarşafta sallama yöntemine geçtim. Akşam eşimle, gündüz koltuk kenarı veya kalorifer vanasıyla salladım. Çok zorlayıcı bu yöntem ilk zamanlar etkili olup, 8. ayda tüm etkisini kaybetti. Belki işe yarar diye daha ileriki aylarda denediğimde ise, çarşafın içine oturarak hatta ayağa kalkarak beni protesto etmeye başladı. Ayakta sallamayı denemek, sadece saniyelik sürecek boş bir uğraş olmaktan öteye geçemedi. Uykudan bayılsa da tek bir hamleyle ayağımdaki yastıktan yuvarlanıp kaçmanın yolunu buluyordu. 

Bir yaşındayken de değişen bir şey olmadı, sadece 8. ayından beri günde 2 kez uyuduğu uykuyu, günde 1 sefere düşürdü. Uyutma ritüelimiz de yatakta beş yastık arasında gezinip, ara sıra emip, tekrar yastıklarla boğuşarak uykuya geçmesini beklemek oldu. Zaman zaman Mozart cd’lerini fon müziği olarak kullandım ama onun da dişe değer bir faydası olmadı benim için. Uykuya geçme hali, hala daha 1.5 saat ile en erken 45 dakika arasında değişiyor. Bu zaman zarfında oyun aranıyor; ya saçımla ya yatakta bulduğu herhangi bir şeyle de beni oynatmaya çalışıyor, kısacası beni vazgeçirmek için her şeyi deniyor.  Çok yorulmuş olması da çoğu zaman uyumasına hiçbir ivme kazandırmıyor, sadece uyuduğunda uzun uyuyor. Hatta uykusu geçtiği çoğu zamanda sanki enerji patlaması yaşıyor, daha hareketli ve daha az söz dinleyen, çabuk sinirlenen bir hal alıyor. O halde bile itiraz etmeyeceği tek şey oyun. Bu gibi durumlarda yanımda birileri olduğunda ‘yok ya, baksana hiç uykusu yok’ gibi sözler sarf edebiliyorlar. Halbuki bazen o kadar coşmasının sebebi, uykusunun gelmesinden hatta geçmesinden olabiliyor.

Bu zor süreci birçok doktora da danıştım. Genel olarak: çocuktur yapar, çevreyi keşfediyor, dönem dönem değişir; bazı çocukların doğası uykuyu sevmez, hiperaktifliğin bulgularından biridir ancak tek başına bu durum hiperaktivite getirmez gibi çeşitli ifadelerde bulundular. Ebeveynlerin çocuklarına pozitif olmasıyla ilgili; yani bu konuyla birebir ilgisi olmayan kitap tavsiyesinde bulunan da oldu. Okudum, çok güzel bir kitaptı, belki benim sorunuma bir arka sayfada değinecektir diye düşünerek bir çırpıda okudum kitabı ama yoktu; böyle işte sonuç olarak, bu durum hiç çözülmedi, hiç değişmedi.  

   
 
       
Yorumlar
   
ayşegül sarıoğlu 18.07.2013 14:53:36
biz defne 1 aylık olduğundan beri emzik kullanıyoruz ama sadece uyku zamanında. o emzik yataktan hiç çıkmıyor. onu aldığında uyuyacağını biliyor. 9 aylık oldu, hala kucakta ya da ayakta pış pış ile uyuyor ama en fazla yarım saat sürüyor dalması. genelde 15dk. da bayılmış oluyor. bir de eğer uyku saatini geçirirsem yani çom yorulmuşsa uyuması çok daha zorlaşyor. gece uykularından önce de banyomuzu yapıyoruz meme emiyoruz ve 8.30-9 gibi uyuyor sabah 6ya kadar. kısacası uyku rituelleri ve nesneleri biz de çok işe yaradı. tabi bu hale gelmesi 3. ayı bulmuştu. ilk 3 ay kabustu.
 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz