Yukarı Çık

Vaktim Yok Ama Hobim Var

      Eklenme Tarihi :12.08.2013 15:01:09 Okunma Sayısı :4935          
 

: VAKTİM YOK AMA HOBİM VAR:

*şeker pastaları:

Çok sevimli olmuyor mu bu şeker pastaları? Ne kadar da şık duruyor masalarda. Hem göze hitap ediyor hem mideye. Bazen arkadaşlarımızın davetlerinde, çoğu zaman internette gördüğümüz şeker pastalarını siz de hiç ‘ben de yapabilir miyim acaba?’ diye düşündünüz mü? Böyle düşünen birçok kişi önce hobi olarak başlayıp; sonra meslek bile ediniyor bu işi. Belki biri de siz olursunuz. Kim bilir?

*bebek süsleri:

O kadar bebek partileri yapılır da eşyalar süslenmez mi? Bebek şekerleri için süslenmiş kutular, ‘hoş geldin bebek’ yazılı kapı süsleri, bebek şekerleri, baby shower için hazırlanan şişeler, bardaklar, peçetelikler… Keçeden magnetli çerçeveler, hatıra sabunları, fotoğraf magnetler, lavanta kokuları… Böyle şeylerle uğraşmayı seviyorsanız, Eminönü’nde birkaç saat geçirerek işi gayet ucuza maledebilirsiniz. Modeller internette çok zaten, işte birkaçı:

*bez pastası ve süt kutusu:

Bana arkadaşım Ayşegül, o harika bez pastasını hediye ettiğinde çok mutlu olmuştum, aynı pastayı 1 sene sonra, pembeye çevirip, birkaç küçük değişikliklerle arkadaşım Ceyhan’a hediye ettiğimde de onun da çok mutlu olduğuna şahit oldum. Hediye olarak almak da vermek de çok güzel, kesinlikle tavsiye ederim.

Ben de arkadaşlarım Ayşegül’e ve Ceyhan’a yapımı çok keyifli ve gayet süt arttırıcı süt kutuları hazırladım. Malzemelerini Eminönü’ne gidemediğimden Bakırköy’den aldım. Önce kutuları süsledim, bu iş için muhakkak silikon tabancası gerekli. Daha sonra da içine fındık, fıstık, ceviz, badem, kuru incir, gün kurusu koyacağım camsı bardakları süsledim. Kız bebek için, erkek bebek için uygun figürlü objelerle de kutunun içine yerleştirdim. Çok güzel ve anlamlı bir hediye oldu gerçekten.

*kitaplar:

İster okumaktan hoşlandığımız kitaplar olsun, ister anne-baba- çocuk ya da kişisel gelişim kitapları… İster okumaya vaktimiz olsun, ister olmasın; kitaplığımızda duran o kitaba göz kırpıp, ilk fırsatta okuyacağım seni; diye düşünmek bile mutlu etmiyor mu insanı? Hele de gerçekten elimize alıp, okuyup bir de bitirmişsek; işte o mutluluğun da tarifi yok.

*yemek tarifleri deneme:

Yemek yapmayı sevdiğimi çok söyleyemem; annemin, annesine benzemeyen kızıyım ben. Ama yine de öyle güzel, pratik, göz dolduran tarifler oluyor ki, ben bile ara ara deneyip defterimde ‘yapılabilirler’ bölümüne yazıyorum. Kimisi sadece denediğimle kalsa da, gün kurtaran ya da davetin yıldızı tarifler bulduğum da çok oluyor. Meraklısıyla buluşmayı bekleyen harika siteler, tarifler var gerçekten.

*alıveriş:

Belki de en başa yazmam gereken, kadınların terapi yöntemi. Kimi ev dekorasyonuna meraklıdır, kimi aksesuarlara; kimi zücaciyeye kimi kıyafete, ayakkabıya… Bazen ‘Aman çok harcadım.’ diye pişman da olsak, özünde istediğimizi aldığımız için mutlu oluruz; hele bir de indirimde yakalarsak, yılın en karlı işini yapmış sayarız kendimizi. 

 *çiçek yetiştirme:

Ben bu konuda hiç iyi değilim ama küçük salonlarda bile harika çiçekler yetiştirmiş Kadriye Abla’dan birkaç ufak tüyoyu sizlerle paylaşabilirim. Bahçede çiçek yetiştirebilen şanslı kimselerden değilseniz, evde, küçük alanlarda yetiştirilebilecek birkaç çiçek çeşidi şöyle:

1-

KAKTÜS


Radyasyonu önlemede yardımcıdır.
Sıcak ortam, direkt güneş gören bir yerde olmalı.Ayda bir kahve telvesi yapraklarını yeşertir.Ayda bir toprağı nemleninceye kadar su verilmelidir.Kaynanadili, aloevera kaktüsü, hanım parmağı

2-

MENEKŞE


Güzel ve renklidir.
Işıklı ortamı, cam kenarını sever.Bir kesme şekerin ayda bir alt tabağına konması çiçeği daha sağlıklı yaptığı söyleniyor.Haftada bir kere, bir çay bardağı kadar su verilebilir, su konulur. direk toprağına değil, alt tablasına

3-

DEVE TABANI


Büyüdüğünde iri ve yarıklı yeşil yaprakları olur.Işığı sever, suyu çok sevmez.


        
5-

MUM ÇİÇEĞİ:


Güzel kokulu damlaları olur.Çok güneşi sevmez


6-

KILIÇ ÇİÇEĞİ:


Rivayete göre, bir isteğini dile getirip, o duayla dikildiğinde, bu çiçek uzarsa güya dileğin de kabul olmuş, denilir.Gölge sevmez, direkt güneş de istemez.Suyu da 10-15 günde bir sulanır.

7-

KAUÇUK


İri büyük yapraklıdır.
Güneşi ve suyu sever.


 *blog yazma: 

 Çok güzel bir olanak paylaşımlarımızı daha çok kişiye ulaştırabilmek ve onlardan da geri bildirim alabilmek için. Ciddi anlamda vakit ayırmak gerekse de, uğraşması çok keyifli bence.

*fotoğraf çekmek ya da koleksiyonu yapmak, yağlı boya resim veya örgüler… Biz bayanlara gerçekten hobi çok…

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz