Yukarı Çık

Yemek Saati

      Eklenme Tarihi :12.07.2013 18:58:58 Okunma Sayısı :4751          
 
Sadece anne sütü aldığı zamanları arar oldum. Dışarı çıkarken bile yanına hiçbir şey almaya gerek yoktu. 6.aydan sonra ek gıdalara başladık, derler ya ek gıda ektir, meyve püresini ya da tek çeşit bir sebze püresini az yemesi veya yememesi de o kadar sorun değildi. Öğünlere geçince iş biraz değişti, yemeğini yesin diye oyunlar uydurur oldum. Normalinden biraz daha büyük olan bademciklerinden dolayı, minnacık bir pütürük bile yediğini kusturtuyordu, bebekliğinden bu yana reflülü, kusan bir çocuktu oğlum. Bunlara rağmen gelişimi iyiydi. Bazı yedirme oyunlarının yanı sıra; bazı tariflerin de faydasını gördüm.

Bir yaşına gelene kadar; sebze püreleri, meyve püreleri, yoğurt, muhallebiler ve yasaklı olmayan bazı yiyeceklerden neredeyse tadımlık kadar verebildim.

 
Bir yaşından sonra aşağıdaki tarifleri yapmaya çalıştım, kendi soframıza da oturtuyorum, onun için bu durum hala daha sadece oyun, hatta oyunun kuralı anneyi ya da babayı beslemek oluyor. Rol model olmak bu olsa gerek:)

*kahvaltılar için ceviz, fındık, badem rondosu:
Miktarı hiç önemli değil. Özellikle ceviz beyin gelişimine çok faydası olduğu için, yaptığım karışıma en çok ceviz içi koyup rondodan geçirdim. Bir saklama kabına alıp buzdolabında muhafaza ettim. Her kahvaltısına, bazen yoğurduna kattım. Hazırlaması da kolay; kullanması da... Dolaptan hiç eksik etmedim.

*Buzlukta kemik suyu:
. Hazırlaması biraz uğraştırsa da kemik gelişimine, kansızlığa faydasından ve sonraki kullanım rahatlığından dolayı; yine defreezden eksik etmediğim bir tarif. Kasaptan alınan kemikleri önce yıkayıp düdüklüye koydum. İçine 1.5 litre sıcak veya soğuk suyla beraber; bir patates, bir havuç, 3 diş sarımsak, 1 soğan; 3-5 dal dereotu veya maydanoz ilave ettim. Kaynayınca sebzeleri çıkarıp; bu suyla buzluktaki buz haznesini doldurdum. Arta kalan suyu da tek kullanım miktarı kadar saklama kaplarına doldurdum. Kemikteki çok az eti, kalın zarlı kısımdan ayırıp, bir miktar ilikle beraber yemeklere konmak üzere buzdolabı poşetlerine koydum. Kolaylık bundan sonrası, ne zaman oğluma çorba, yemek yapacak olsam, hep bu suyu kullanmaya gayret ettim. Bittikçe stokları tekrar doldurdum. Çok faydasını gördüm.

* Kıyma ve ciğer rondosu:
Kıyma her ne kadar küçük olsa da Mete’ye büyük geliyordu ve yedirmek de çok zor olduğundan, önce kavurup sonra rondodan geçirip, buzluktaki stoklarıma dahil ettim.
Ciğeri de denedim. Önce haşlayıp, zarını soyup, rondo yaptım ama pek sevmedi. Kıymayla devam ettim.

* Tarhana:
Çok sık yaptığım bir çorba, gerçi ben pelte kıvamında yapmayı ve yedirmeyi daha çok tercih ediyorum. Kıymayla ya da kemik suyuyla yapınca gayet besleyici ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

* Bol tahıllı yoğurtlu çorba:
Bazen et-kemik suyuna, bazen içme suyuna evde ne varsa azar azar mesela her biri 1er tatlı kaşığı olmak üzere; pirinç, mercimek, arpa şehriye, nohut, irmik; yarım kesilmiş havuç, varsa yeşillik (sadece suyunu versin diye) koyup pişiriyorum ve hafif sulu bırakıyorum. Önceleri rondodan geçirip, sonra çatalla ezip şimdi ise olduğu gibi yediriyorum ve muhakkak bol yoğurtlu yapıyorum. Severek yiyor.

* Kuskus makarna veya erişte
Normal makarna yapar gibi hazırlayıp yoğurtluyorum, erişteyi muhakkak çatallıyorum. Bazen ceviz rondosundan ilave ediyorum.

*Tavuklu kabak yemeği:
Biraz kabak, biraz havuç ve 1 çorba kaşığı pirinçle hazırladığım hafif sulu yemeğe önceden haşladığım tavuktan da bir parça ilave edip; önceleri rondoyla sonradan çatalla ezerek hazırladım.

*Pişen yemeğe bir bütün patates:
Adı kadar açık bir tarif, genelde taze fasulye, kuru fasulye ya da nohut yemeklerinde ideal oluyor, bu saydıklarımı yedirmekte çok zorlandığım için kayınvalidemin tarifini kullanıyorum. Sonrasında bu patetes püresini yoğurtla yedirmeyi deniyorum.

*Krep:
Tam buğday unu veya tam tahıllı undan 2 su bardağı; 1 yumurta,2 su bardağı süt, 1 su bardağı suyu karıştırıp, yağlanmış tavaya kepçeyle boşaltıyorum, gözenekler çıkmaya başlayınca, çevirip diğer tarafını pişiriyorum. Bazen severek yiyor, bazen de hiç yemiyor ama denemeye değer. 

18. ay itibariyle kaşıkla yemeyi sevmiyor,  cimcikle yenebilen köfte, tavuk, et, balıktan daha çok hoşlanıyor. Faydalı bir şeyleri, itirazsız yedirmek beni de mutlu ediyor. Umarım ki en kısa zamanda kendi kendine yemeyi öğrenir ve yemek için ne istiyorsa onu bana söyler.

   
 
       
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz